O projektu PhotoStruk

Operační program: Program přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020


Název projektu: PhotoStruk - Analýza historických FOTOgrafií pro virtuální rekonSTRUKci kulturního dědictví v česko-bavorském příhraničí

Číslo projektu: 63


Vedoucí partner projektu: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích


Bavorský partner: Technische Hochschule Deggendorf


Harmonogram realizace projektu: 1. 10. 2016 – 30. 9. 2019

Hlavní cíl projektu:


Hlavní cíl projektu je prezentace zaniklých lokalit Šumavy díky virtuálním rekonstrukcím z historických fotografií. Projekt reaguje na potřebu posilovat společnou identitu, která je tvořena historickou provázaností obyvatelstva. Snaží se udržitelným způsobem zachovat a zhodnotit společné dědictví. Dostupnými i inovovanými nástroji pomůže zvýšit atraktivitu dotačního území prostřednictvím zachování a zhodnocení společného kulturního a přírodního dědictví.

Obsah projektu


Projekt se zaměří na vývoj metodologie analýzy historických fotografií a jejich použití pro virtuální rekonstrukci zaniklého přírodního a kulturního dědictví. Náplní projektu bude virtuální obnova krajiny a vesnic na česko-bavorském pomezí, zaniklých po odsunu sudetských Němců na konci druhé světové války. Podkladem pro příkladovou studii se stane bohatý fotoarchív Ateliéru Seidel z Českého Krumlova, který obsahuje tisíce snímků již neexistující sídelní struktury, polních systémů a obyvatel. Vytvořená metodologie bude přenositelná na další místa a zdroje dat. Virtuální rekonstrukce umožní pozorovat ekologické a ekonomické proměny příhraničí. Projekt je také soustředěn na publikování metodologických článků, které budou díky aplikovanému přesahu vědecky dobře hodnocené. Výstupem bude vedle odborných publikací i popularizační část prezentující pomocí webového rozhraní výsledky projektu, aby byly naplněny předpoklady programu. Na projektu se za Jihočeskou univerzitu (JU) budou podílet členové Ústavu aplikované informatiky, pracovníci ústavu estetiky a dějin umění, historici a archeologové. Za bavorskou stranu pracovníci Technologie Campus Freyung (TCF) - Technische Hochschule Deggendorf.

Výsledky projektu


Vytvořena bude interaktivní historická mapa česko/bavorského pomezí, jejíž součástí bude zejména prezentace historických fotografií z ateliéru Seidel, které zachycují vývoj a proměny území. Data budou ve spolupráci s TCF dlouhodobě archivována a využita pro monitoring, zálohu, obnovu a provoz systému.
Zároveň Aplikace historické mapy zvýší turistickou atraktivitu Atelieru Seidel a díky interaktivnímu propojení s on-line aplikací bude přístupná i turistům, kteří se budou pohybovat v otevřené krajině Šumavy/Böhmerwaldu. To bude motivovat i k návštěvě méně frekventovaných turistických míst a neznámých lokalit, např. vesnic zaniklých po odsunu Němců z českého příhraničí po roce 1945.

Zdroje financování


Prostředky Cíl EÚS: 685 412,6 EUR
Prostředky ze státního rozpočtu ČR: 19 966,98 EUR
Spolufinancování partnerů: 100 388,19 EUR